• +90 312 425 81 93
  • [protected email address]
e-ARŞİV FATURA, e-SMM  İPTAL, İTİRAZ BİLDİRİM KILAVUZU

e-ARŞİV FATURA, e-SMM İPTAL, İTİRAZ BİLDİRİM KILAVUZU

06 Mayıs 2021, Perşembe

Gelir İdaresi Başkanlığı, e-Arşiv uygulamaları (e-Arşiv Fatura, e-SMM) iptal, ihtar/ itiraz bildirim kılavuzunu yayımladı. Kılavuzda, e- Arşiv Uygulamalarında (e-Arşiv Fatura, e-SMM) düzenlenen belgeler için düzenleyicisi ve belgenin muhatabı alıcıları tarafından  belgelerin iptal/itiraz taleplerinin nasıl oluşturulacağı  ve onaylanacağı  açıklanıyor.

PLASTİK POŞETLERİN ÜCRETLENDİRİLMESİ VE BEYANI

PLASTİK POŞETLERİN ÜCRETLENDİRİLMESİ VE BEYANI

05 Şubat 2019, Salı

10.12.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair  Kanun" ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren taşıma amaçlı kullanılan plastik alışveriş poşetlerinin ücretlendirilmesi zorunluğu getirilmiştir.  Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından  "Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar"  ve Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliği ;  Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından ise  GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ  (SIRA NO: 1)'i   yayımlanmıştır.

Emlak Vergisi Açıklamaları

Emlak Vergisi Açıklamaları

03 Ağustos 2017, Perşembe

Emlak Vergisinde Muafiyet , İstisna ve İndirimler;Emlak Vergisi Mükellefiyeti (Kimler Emlak Vergisi Öder?) ; Emlak Vergisinin Ödeme Zamanı ; Emlak Vergisinin Ödeme Yeri ; Emlak Vergisinin Hesaplanması ve Oranlar; Emlak Vergisinde Cezalar; Emlak Vergisine İtiraz ve Dava Açma;Emlak Vergisinde Zamanaşımı Uygulaması

Taşınmaz  Alım Satımı

Taşınmaz Alım Satımı

26 Ağustos 2015, Çarşamba

Ev,arsa gibi taşınmazları alırken işlemler normal şartlarda 1-2 günde tamamlanıyor. Ancak taşınmaz alıp satarken , taşınmazın hukuki durumu, ipotekli olup olmadığı , taşınmaza sahip başka ortaklar olup olmadığı gibi hususların araştırılması gerekir.

Araç Plaka , Hasar Kaydı , Tramer Sorgulama

Araç Plaka , Hasar Kaydı , Tramer Sorgulama

13 Temmuz 2015, Pazartesi

İkinci el araç alırken sorunlarla karşılaşmamak için aracın üzerinde ceza olup olmadığı, aracın hasarlı olup olmadığı, aracın çalıntı olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Mirasçıların Veraset ve İntikal Vergisi Beyanı

28 Mayıs 2015, Perşembe

Medeni Kanun’a göre bir kimsenin ölümü üzerine mirası (malları, hakları ve borçları) mirasçılarına geçer. 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'na göre Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset yolu ile diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabidir.

ANONİM ŞİRKET ESAS SÖZLEŞME ÖRNEĞİ

ANONİM ŞİRKET ESAS SÖZLEŞME ÖRNEĞİ

19 Kasım 2014, Çarşamba

WORD DOSYASI OLARAK ANONİM ŞİRKET ESAS SÖZLEŞME ÖRNEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
 LİMİTED ŞİRKET ANA SÖZLEŞME ÖRNEĞİ

LİMİTED ŞİRKET ANA SÖZLEŞME ÖRNEĞİ

19 Kasım 2014, Çarşamba

WORD DOSYASI OLARAK LİMİTET ŞİRKET ANA SÖZLEŞME ÖRNEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET KURULUŞU VE ŞİRKET ORTAKLARINA  İLİŞKİN İŞLEMLER

YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET KURULUŞU VE ŞİRKET ORTAKLARINA İLİŞKİN İŞLEMLER

19 Kasım 2014, Çarşamba

4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu uyarınca; Yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye’de doğrudan yabancı yatırım yapılması serbesttir.Yabancı yatırımcılar yerli yatırımcılarla eşit muameleye tabidirler.Yurt dışında ikamet ettiğini çalışma veya ikamet izniyle belgeleyen Türk vatandaşları kanunun uygulanması bakımından yabancı yatırımcı sayılırlar.

NÜFUS CÜZDANI KAYBOLDUĞUNDA YAPILACAK İŞLEMLER

NÜFUS CÜZDANI KAYBOLDUĞUNDA YAPILACAK İŞLEMLER

19 Kasım 2014, Çarşamba

Nüfus cüzdanının kayıp veya çalınmış olması halinde nüfus cüzdanı talepleri yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yapılır. Nüfus cüzdanının kayıp veya çalınmış olması durumunda; çalışılan kurum yetkilisince veya yerleşim ya da diğer adres muhtarlığı tarafından düzenlenerek onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi istenir.

VERGİ DAVA DİLEKÇELERİNE İLİŞKİN NOTLAR VE DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

VERGİ DAVA DİLEKÇELERİNE İLİŞKİN NOTLAR VE DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

19 Kasım 2014, Çarşamba

Buradaki bilgiler ve dilekçe örneği Vergi ve Vergi Cezası Uyuşmazlıkları kitabımızdan alınmıştır.Bu konuda çok daha kapsamlı bilgi, Danıştay Kararı ve dilekçe örneği kitabımızda yer almaktadır.Bir başvuru yapacak olan mükellefin, örnek dilekçedeki unsurları göz önüne alarak, kendi olayına göre dilekçe yazması gerekir.

ŞİRKET KURULUŞU İÇİN İSTENEN BELGELER

ŞİRKET KURULUŞU İÇİN İSTENEN BELGELER

19 Kasım 2014, Çarşamba

TİCARET SİCİL KAYDI İÇİN İSTENEN BELGELER; ODAYA YENİ KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER ; VERGİ DAİRELERİNE VERİLECEK BELGELER ; SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA , BÖLGE ÇALIŞMA MÜDÜRLÜKLERİNE , İŞ- KUR’A VERİLECEK BELGELER

YAPI RUHSATI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

YAPI RUHSATI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

19 Kasım 2014, Çarşamba

3194 Sayılı İmar Kanuna göre belediye sınırları içinde bir bina inşaatına başlamak için binanın yapılacağı yerin belediyesine başvurularak YAPI RUHSATI alınması gereklidir. Yapı Ruhsatı almak için ilgili belediyeler tarafından genellikle aşağıdaki belgeler istenmektedir. Uygulamalardaki farklılıklar ya da inşaatın yeri ve durumu gibi farklı şartlardan dolayı belgelerin türü, örnek adedi gibi belediyeler arasında bazı farklılıklar olabilir.
 
3WTURK CMS v8.3.3