• +90 312 425 81 93
  • [protected email address]
Şirket Ortağının Başka Bir Şirkette Ücretli Çalışması Halinde  Sosyal Sigorta Primi

Şirket Ortağının Başka Bir Şirkette Ücretli Çalışması Halinde Sosyal Sigorta Primi

Abonemizin sorusu:

Şirket ortağıyım başka bir şirkette kısmi zamanlı çalışmaya başlayacağım.  Bu durumda Bağ-Kur primi ödemem gerekiyor mu?

Ortakların Şirketten Olan Alacaklarının Enflasyon Düzeltmesi Karşısındaki Durumu

Abonemizin sorusu:

Ortakların şirketten olan alacaklarını enflasyon düzeltmesine tabi tutacak mıyız? Ortakların şirketten olan alacaklarının sermayeye eklenmesi durumunda enflasyon düzeltmesine tabi olup olmayacağı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Akaryakıt Alırken Araç Plakası Yerine Vergi veya T.C. Kimlik No.su Yazdırılırsa İlgili Ö.K.C. Fişi Gider Yazılabilir Mi?

Abonemizin sorusu:

Mükellef aktifine kayıtlı araca yakıt alırken , araç plakası yerine bazen vergi veya T.C. kimlik no. sunu yazdırmaktadır. İlgili Ö.K.C. fişi gider yazılabilir mi ? 

SGK, Bir Mükellefime 2022/04 Dönemi İçin İdari Para Cezasını 6 Haziran 2023'de Tebliğ Etmiştir.

Abonemizin sorusu: 

SGK,  bir mükellefime 2022/04 dönem için idari para cezasını  bugün (6 Haziran 2023)  tebliğ etmiştir. Son başvuru tarihi 30.06.2023'e uzatıldığına göre bu cezayı  7440  sayılı kanuna göre ödeyebilir miyiz?

SSK’dan Emekli Olan Karı Koca İkisinden Biri Vefat Ettiğinde Diğeri Vefat Edenin Maaşını alabilir mi?

Abonemizin sorusu: 

SSK’dan emekli olan karı koca ikisinden biri vefat ettiğinde diğeri vefat edenin yaşlılık aylığını alabilir mi?

2023 Yılında Tutulacak Defterler İçin Aralık Ayı İçerisinde Açıklanacak Oranları Mı Beklemeliyiz?

Abonemizin sorusu: 

2023 yılında tutulacak defterler için bu ay (2022 Aralık) içerisinde açıklanacak oranları mı beklemeliyiz? Yoksa 2023 yılında işletme hesabı ya da bilanço usulünde defter tutulup tutulmayacağını 21.12.2021  VUK Gn. Teb. no:534  ile açıklanan hadlere göre mi tespit etmeliyiz?

Yeni alınan binek aracın amortisman giderlerini yenileme fonundan nasıl mahsup edeceğiz?

Abonemizin sorusu: 

Binek araç satışından doğan karı yenileme fonuna aldık.Yeni alınan binek aracın  amortisman bedeli  yenileme fonundan nasıl mahsup edilecek? Gider kısıtlamasını dikkate alacak mıyız?

Mal satışlarımıza ilişkin faturaları döviz cinsinden düzenleyebilir miyiz?

Abonemizin sorusu: 

1. Mal satışlarımıza ilişkin faturaları döviz cinsinden düzenleyebilir miyiz? Döviz cinsinden fatura düzenleyebilirsek bunları TL olarak mı tahsil etmemiz gerekiyor ? Tahsil aşamasında faturanın hangi kurdan TL’ye çevrilmesi gerekir?

2. Hizmet ihracatı (komisyon bedeli)  %40 merkez bankasına  satılması zorunlu mudur?

Basit usul mükellefler 2021 yılı için 2022 Şubat ayında beyanname verecek mi?

Abonemizin sorusu: 

Merhaba basit usul mükellefler  2021 yılı için 2022 yılı Şubat ayında beyanname verecek mi? Basit usul mükelleflerin en son kanun değişikliklerine göre yükümlülükleri nelerdir?

Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında çalışmayan işçiler yıllık izin haklarını...

Abonemizin sorusu: 

Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında çalışmayan işçiler yıllık izin haklarını bu yasağa denk gelen cumartesi günleri için kullanmış sayılır mı?

Gübre takip sistemine kayıtlı 2. sınıf tüccar e-irsaliyeye geçer mi?

Abonemizin sorusu: 

Defter beyan sistemine tabi 2. sınıf tacir  zirai ilaç ve gübre perakende ticareti yapmaktadır. Satışını yaptığı gübreler gübre takip sistemine kayıtlıdır. Bu mükellefin e irsaliye  kullanmak zorunluluğu var mı?  Zorunlu ise e fatura, e arşiv fatura ve e-defter sistemine  de geçmek zorunda mıdır ? Herhangi bir ciro kriteri var mıdır?

Alkollü Yeme İçme Lokantasında Uygulanacak KDV Oranı Nedir?

Abonemizin Sorusu:

İyi günler.   Alkollü yeme içme lokantasında kdv oranı nedir?  Personel ve öğrenci taşımacılığı yapan servis hizmetinde  kdv oranı nedir?

Mücbir sebep süresince kısmi KDV tevkifatı uygulamasında bir değişiklik olacak mı?

Abonemizin Sorusu:

Korona virüs salgını nedeni ile mücbir sebep uygulaması kapsamında 01.04.2020-30.06.2020 tarihlerinde kısmi KDV tevkifatı  uygulanması gereken  teslimlerde tevkifat uygulaması kaldırıldı mı? 

Mükellefimiz işyerini korona virüs nedeni ile kapatmış ve kısa çalışma müraacatı yapmıştır.

Abonemizin Sorusu:

Mükellefimiz işyerini korona virüs salgını nedeni ile kapatmış bulunmaktadır ve kısa çalışma müraacatı yapmıştır. Çalışanlarımızın bordrolarını nasıl  yapacağımız ve SGK'na verilecek bildirgede nelere dikkat edeceğimzi  hakkında bilgi vermenizi rica ederiz.

2019 Yılında e faturaya geçen mükellef e deftere ne zaman geçer?

Abonemizin sorusu: 

Mükelefimiz 01.05.2019 tarihinde  e fatura mukellefi olmuştur. E deftere ne zaman geçecektir?  2019 yılı  cirosu 10 milyonu aşan bir firmamız var e deftere ne zaman
geçecektir?

Hafta tatiline hak kazanmış işçinin işten çıkarılması halinde SGK bildirimi nasıl yapılır?

Abonemizin sorusu:

İşçimizi ayın son günü olan 30’unda cumartesi günü işten çıkaracağız, hafta tatili ücretini hak etmiş durumda, hafta tatili yani pazar günü takip eden ayın 1’ine denk geliyor. Bu durumda çıkış ayın otuzu mu yoksa biri mi olmalı? 

Basit usul mükellef bilanço defter hadlerini aşarsa hangi defteri tutar?

Abonemizin sorusu: 

Basit usulde bir mükellefimiz 2018 yılında alış ve satışları bilanço usulüne göre defter tutma hadlerini aşmışsa 2019 yılında işletme hesabına göre mi yoksa bilanço hesabına göre mi defter tutulur?

Minibüsçüler kooperatifi üyelerinden kesilen üye aidatları için KDV hesaplayacak mıyız?

Abonemizin sorusu: 

Minibüsçüler kooperatifi üyelerinden kesilen üye aidatları için  KDV uygulayacak mıyız? 

MALİ MÜŞAVİRLİK FAALİYETİ YAPAN LİMİTET ŞİRKET FATURASINDA VERGİ KESİNTİSİ OLUR MU?

Serbest muhasebeci mali müşavir olarak sermaye şirketi kurduğum zaman müşterilerime düzenleyeceğim faturada stopaj uygulaması yaparak kurumlar vergisinden indirim söz konusu yapabilir miyim?

İŞ KAZASI BİLDİRİMİ MALİ TATİL NEDENİYLE UZAR MI?

İŞ KAZASI BİLDİRİMİ MALİ TATİL NEDENİYLE UZAR MI?

İş kazası bildirimi mali tatil nedeniyle uzar mı? 6 Temmuz 2017 tarihinde vuku bulan iş kazasını 27 Temmuz 2017 tarihinde bildirirsek SGK geç bildirimden dolayı ceza keser mi? Mali tatilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak bildirimlerde uzama olmuyor mu?

OGS ve HGS Ücretlerinin Gider Yazılması Ve KDV si

Şirket araçları belli zamanlarda köprü ve otoyolları kullanmakta olup bu geçişlere dair ücret ödemektedir. OGS veya HGS olarak bankadan hesabımızdan sistem düzenli olarak çekim yapmaktadır.

Sürücü Kurslarının Milli Eğitim Bakanlığına Yatırdığı Harcın Stopajı Olur mu?

Sürücü kurslarının sınavda görev alan personel için Milli Eğitim Bakanlığına yatırdığı harcın stopajının muhtasarda beyan edilmesi gerekiyor mu ?

Bayan personel doğum yaptığında işsizlik maaşı alırken doğum rapor parası da alabilir mi?

Kasım 2016 tarihinde iş akdi sona erdirilecek olan bir personelimiz kıdem tazminatı alacak. Yani iş akdi ihbar süresi sonunda işveren tarafından sonlandırılacak. Bu personel işsizlik maaşı almaya hak kazanacak. Aynı zamanda 2017 yılının Ocak ayında doğum yapacak.

Tasfiyeye giren şirketimize ait geçici vergi süresi içerisinde ilgili vergi dairesine verilmiştir.

Şirketimiz 11.03.2016 tarihi itibariyle tasfiyeye girmiştir. 2016-01 dönemine ait geçici vergi süresi içerisinde ilgili vergi dairesine verilmiştir.Biz Şirket olarak 2016/02 dönemde de geçici vergi beyanı vermeye devam etmiş bulunmaktayız. Bu durum şirketimiz açısından olumsuz bir yaptırım doğurur mu?

Bir lokantada çalışmakta olan sigortalı işçi, sezonun gidişatına göre 8 ay veya 10 ay gibi sürelerde çalışmıştır. 1 yılda tam 360 gün çalışması yoktur. Kıdem tazminatı..

Bir lokantada 21.06.2003 tarihinden beri çalışmakta olan sigortalı işçi, sezonun gidişatına göre 8 ay veya 10 ay gibi sürelerde çalışmıştır. 1 yılda tam 360 gün çalışması yoktur. 2004 yılında işverenin yakınına ait inşaat dosyasında giriş yapılarak çalıştığı beyan edilmiştir.

Şirketimizin maddi durumu çok kötü; yaklaşık 180.000 TL borcumuz var. Firmamızı tasfiyeye sokmak istiyoruz ...

Şirketimiz limited şirketi ve maddi durumu çok kötü; banka ve faktöring firmalarına yaklaşık 180.000 TL borcumuz var. Ayrıca vergi ve SSK olarak 45.000 TL amme borcu da mevcuttur. Firmamızı tasfiyeye sokmak istiyoruz ancak bu borçlarımızı ödeyemeyeceğiz. 180.000 TL borcumuz varken tasfiye sonuçlanarak şirket kapanabilir mi yoksa borcumuz var diye şirket asla kapanamayacak mı?

Emekli bir kişi bir limited şirkette ücret almadan dışarıdan atanmış müdür olarak görevlendirilebilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olan bir şahıs bir limited şirkette ücret almadan dışarıdan atanmış müdür olarak görevlendirilebilir mi?

Mal “iş yerinde teslim" ibaresi hangi hallerde nereye yazılır?

Mal “iş yerinde teslim" ibaresi hangi hallerde yazılır? Sevk irsaliyesine mi? Yoksa fatura üzerine mi yazılır?

Bir mükellefin Bs ve Ba formu için düzeltme verildi.Vergi Dairesi hem Bs formu hem de Ba formu için ayrı ayrı ceza kesti.

Bir mükellefin kanuni süresi içerisinde verilen Bs ve Ba formu için düzeltme verildi. İlgili vergi dairesi hem Bs formu hem de Ba formu için ayrı ayrı VUK Mükerrer 355. Madde kapsamında iki ceza birden kesti. Bu formların tek bir form kabul edilip tek bir ceza kesilmesi gerekmezmiydi; vergi dairesinin uygulaması doğru mudur?

Günde 2 saat çalışan bir kişiyi 7 gün sigortalı gösteriyoruz.Doğru mu?

Günde 2 saat çalışan bir kişi haftada 10 saat, ayda 40 saat çalışmış oluyor. İşveren ayda 40 saat çalışan bir personeli 7 gün sigortalı gösteriyor. Doğru mudur?

Limited şirket ortağı olan şahıs ortak olmadan önce devlet kurumunda çalışıyor.Devlet memuru olduktan sonra da aralıksız devam ediyor.

Limited şirket ortağı olan şahıs ortak olmadan önce devlet kurumunda çalışıyor. Devlet memuru olduktan sonra da şirketteki ortaklığına aralıksız devam ediyor.

Müşteri ile yapılan sözleşmeye ait damga vergisi unutulmuş. Yüklenici firma olmamız nedeniyle vergi dairesi cezayı firmamıza tebliğ etmiş.

Firmamız; süt makinaları imlatı ile iştigal etmektedir. Satışlarının büyük bölümü, Kırsal Kalkınma Desteklemesi Kapsamında olup (IPART) alıcı firma ile satış sözleşmesi yapılmaktadır. Müşteri ile yapılan sözleşmeye ait damga vergisi unutulmuş. Yüklenici firma olmamız nedeniyle vergi dairesi cezayı firmamıza tebliğ etmiş.

Yeni nesil pos yazar kasaya geçen mükellef çektiği her karta otomatik olarak fiş kesiyor fakat muhatabı olan kişi de mükellef ..

Yeni nesil pos yazar kasaya geçen mükellef çektiği her karta otomatik olarak fiş kesiyor fakat muhatabı olan kişi de mükellef ve almış olduğu malı ticari işletmesinde kullanacağı için fatura istemekte, fatura kesecek olursa iki kez gelirleştirmiş olur; ilgili satış için nasıl bir yol izlenmeli?

İş yerimize SGK denetmenleri tarafından yapılan denetim sonucu tutanak düzenledi.

İşe başlaması olan fakat SGK girişi olmayan 2 adet işçi tespit edildi.Bu tarihinden itibaren sadece 2 adet işçi için %5'lik indirimden yararlanamayacağız yoksa işçilerin tamamı için 1 yıl süreyle %5’lik indirimden faydalanamayacağız?

Geçici kabulu onaylanan yıllara sari işimle ilgili vergi dairesi ve SGK kapanışlarını yaptım.

31.12.2013 itibariyle geçici kabulu onaylanan yıllara sari işimle ilgili vergi dairesi ve SGK kapanışlarını yaptım. Karayolları ödenek olmadığından yaklaşık 4.000.000 TL hak edişi Şubat 2014’de ödedi, %3 tevkifat yapıldı.Yani fatura tarihi 10.02.2014. 4.000.000 TL 2013 geliri mi olacak 2014'de mi yazılacak?

Bir mükellef birinci sınıf defter tutması gerekirken işletme hesabına göre defter tutmuş ...

Bir mükellef birinci sınıf defter tutması gerekirken işletme hesabına göre defter tutmuş , Ba, Bs formları verilmedi diye 12.000 TL ceza kesilmiş; firma bu cezalar için bir yıl önce mahkemeye gitmiş. Ancak mahkeme sonucu yeni geldi davayı kaybetmiş. Şimdi bu kesilen özel usulsüzlük cezalarına uzlaşma talep edebilir miyiz?

Firmanın 3 kişi daimi asgari ücretli çalışanı var.

Firmanın 3 kişi asgari ücretli çalışanı var. Ancak her ay 100 kadar kişi birkaç günlük işe girip çıkıyor; yapılan iş nedeniyle (fuar host ve hostes) sürekli çalışan 3 kişi ancak SGK hizmet listesinde yaklaşık 100 kişi oluyor. Devamlı çalışan 3 kişiye maaş ödemelerinin bankadan olması zorunlu mudur yoksa elden yatırılabilir mi?

Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlerin (ATİK) satışlarında KDV nasıl beyan edilecek?

Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlerin (ATİK) satışlarında KDV nasıl beyan edilecek? Muhasebe kaydı nasıl olacak? KDV beyannamesindeki kümülatif matrah toplamı ile gelir tablosundaki yurt içi satışlar arasında fark olması sıkıntı yaratmaz mı?

Döneme ait herhangi bir hasılatımız olmadı.

Döneme ait herhangi bir hasılatımız olmadı. KDV beyannamesi vereceğimiz zaman beyanname üzerinde herhangi bir bilgim yoktur kısmını mı seçmeliyiz? Beyannamede devir bilgileri var ne yapmalıyım; bu seçenek hangi durumlarda kullanılırsa doğru olur?  

4 yaşındaki çocuğu manken olarak sigortalı göstermemizde SGK açısından sakınca olur mu?

Mükellefim tuhafiye dükkanı açmış ve sattığı ürünlerin tanıtımını yapmak için tanıdığının 4 yaşındaki çocuğunu bir hafta fotoğraf çekimi için manken olarak kullanmak istemektedir. 4 yaşındaki çocuğu manken olarak sigortalı göstermemizde SGK açısından sakınca olur mu?

Emekliliği gelmeyen ancak kendi isteği ile işten ayrılmak isteyen işçi kıdem tazminatı hak eder mi?

İşçimiz 01.02.1997 tarihinden itibaren iş yerimizde SGK’lı olarak çalışmaktadır. Şuan kendi isteği ile işten ayrılmak istemektedir.  Bu durumda yaş dışında kalan emeklilik şartlarını yerine getirmiş bulunmakta mıdır; kıdem tazminatı hak eder mi?

Müdürler Kurulu Karar Defterini hiç kullanmadık.

Limited Şirketimize 2012 yılı aralık ayında 2013 yılında kullanılmak   üzere Müdürler Kurulu Karar Defteri ve Genel Kurul Müzakere Defteri   tasdik ettirdim. Müdürler Kurulu Karar Defterimi hiç kullanmadık.  Bütün Kararlarımızı Genel Kurul Müzakere Defterine aldık. Bu durumda  hiç kullanmadığımız Müdürler Kurulu Karar Defterinin Kapanış tasdikine   gerek var mı?

Tekele tütün sattığından dolayı onun Tarım Bağ-Kur sigortalısı olarak kaydını yapmışlar ancak bağlı bulunduğu...

Benim bir mükellefimin 1994-2005 tarihinde Tekele tütün sattığından dolayı onun Tarım Bağ-Kur sigortalısı olarak kaydını yapmışlar ancak bağlı bulunduğu Bağ-Kur il müdürlüğüne gitti ve dosya düzenlenmesi yapıldı bu mükellefin tarım sigortalısı kanunlarına göre sigorta başlama yaşı 18 değilde 22 olarak kabul etmiş sorum şu Tarım Bağ-Kur Sigorta Kanununa göre sigortalı başlama yaşı kaçtır?

Vergi dairesi tarafımıza 3 gün üzerimize 2 adet kamyon görünüyor diye şubeye ait mükellef bilgileri bildirimini vermediğimizden hareketle özel usulsüzlük cezası kesmiş.

Şehirler arası nakliyecilik faaliyetiyle uğraşan (bir adet kamyonuyla işletme defterine tabi) müşterim 13/05/2013 tarihinde eski kamyonunu yenilemek maksadıyla yeni kamyon almış; (2.el noterden) eski kamyonunuda 16/05/2013 tarihinde noter kanalıyla satmıştır. Biz de Mayıs ayında mükellef bilgileri bildirimini merkez olarak kanuni süresinde verdik. İlgili vergi dairesi şimdi tarafımıza 3 gün üzerimize 2 adet kamyon görünüyor diye şubeya ait mükellef bilgileri bildirimini vermediğimizden hareketle 213 sayılı VUK mükerrer 355/1-1 maddesi gereğince özel usulsüzlük cezası kesmiştir. Bu ceza yasal mıdır?

Şirket ortağının 4/a ya devam etmesi uygun mu? Yoksa 4/b mi geçmesi gerekli?

Bir ltd. şirketimize 10/09/2012 tarihinde işçi olarak giren, akabinde 13/12/2012 tarihinde bu şirkete ortak olan bir işçimiz hala 30 gün üzerinden kesintisiz 4/a şeklinde şirkette sigortalı işçi olarak çalışmakta.   4/a ya bu şekilde devam etmemiz uygun mu? Yoksa 4/b mi geçmesi gerekli?

Mükellefimiz personel taşıma servis işi yapmakta olup düzenlemiş olduğu faturaları KDV tevkifatlı olarak kuruma vermektedir.

Mükellefimiz personel taşıma servis işi yapmakta olup düzenlemiş olduğu faturaları KDV tevkifatlı olarak kuruma vermektedir. Yalnız firmamız kuruma yapmış olduğu personel taşıma servis işlemleri için dışarıdan 3. firmalardan servis aracı kiralamaktadır. Bu kiralamalara ilişkin olarak bizim satıcımız olan firmalardan KDV tevkifatlı olarak tarafımıza fatura almamız gerekmekte midir?

Kamyonu ile şehir içi taşımacılık yapan basit usül mükellefim kamyonunu satacak.

Kamyonu ile şehir içi taşımacılık yapan basit usül mükellefim kamyonunu satacak. Kamyonun satış faturasında KDV gösterilecek mi?

Yeni TTK 'ya göre bütün tacirler Bilanço Esasına Tabi mi olacak ?

Yeni TTK 'ya  göre bütün tacirler Bilanço Esasına Tabi mi olacak ? Sadece esnaf kabul edilenler mi işletme defteri tutabilecek? Tacir sayılanlar işletme defteri kullanamayacak mı? İnternette bu yönde yorumlar mevcut.  

Bayan personelimizin raporlu olduğu dönem boyunca asgari geçim indirimi ne olacak?

Firmamızda çalışan hamile bayan doğum iznine çıkıyor. Dolayısı ile ücret bordrosunda raporlu olduğu dönem boyunca ücret tahakkuk etmeyecek. Sorum şudur: Doğum izni kullanan bu bayan personelimizin raporlu olduğu dönem boyunca asgari geçim indirimi ne olacak? Kocası da başka bir firmada çalışmaktadır.

ADİ ORTAKLIK, ADINA KAYITLI OLAN ARAÇ İÇİN K1 BELGESİ ALMAK İÇİN MÜRAACAT ETMİŞTİR.

ADİ ORTAKLIK BİR MÜKELLEFİM VAR. BU ORTAKLIK  ADINA KAYITLI OLAN ARAÇ İÇİN K1 BELGESİ ALMAK İÇİN MÜRAACAT  ETMİŞTİR. FAKAT ADİ ORTAKLIĞA K1 BELGESİ VERİLEMİYECEĞİ  SÖYLENMİŞTİR. BU KONUDA TARAFIMA BİLGİ VERİLMESİNİ RİCA EDERİM.

Şirketin vergi ve SGK prim borçları vardır...

3 ortaklı bir ltd.şti.nin imza yetkili ortağı vefat edip ve aynı şirketin şirket ortağı kardeşe veraseten hisse kalmıştır. Şirketin vergi ve SGK prim borçları vardır. 

Bir Ltd şirketinde ortaklardan birisi fiilen çalışıyor .

Bir Ltd şirketinde ortaklardan birisi fiilen çalışıyor . Bu ortağa şirketten maaş ödendiği taktirde SGK ve Bağ-Kur karşısındaki durumu ne olacaktır?

Şirketimizin özürlü kontenjanında çalışan bir personelimizin, %70 özürlü raporu vardır.

Şirketimizin özürlü kontenjanında çalışan bir personelimizin, %70 özürlü raporu vardır.Gelir İdaresi Başkanlığından, 07/2008 tarihinde sakatlık indirimi için izin yazısı almıştır.

Mart-2011 döneminde vergi mükellefi olmayan bir şahıstan şirketimize 1 adet boş dükkan satın aldık.

Mart-2011 döneminde vergi mükellefi olmayan bir şahıstan şirketimize 1 adet boş dükkan satın aldık. Satın alma işlemi tabiatı ile faturasız yani sadece tapu şirketimiz adına değişti. Bu durumda; Şirketimizin bu boş dükkan alışını BA formunda göstermemiz gerekir mi? 

Merkez iş yeri aynı il sınırında olmak üzere başka bir yere taşınıyor.

Merkez iş yeri aynı il sınırında olmak üzere başka bir yere taşınıyor. Bu durumda 4/a'lı çalışan işten ayrılmak isterse kıdem tazminatı hak edebilir mi?

İşletme defteri tutan bir kişi 2010 yılı defterini tastik ettirmiş ve 31.03.2010 tarihinde işini terk etmiştir.

İşletme defteri tutan bir kişi 2010 yılı defterini tastik ettirmiş ve 31.03.2010 tarihinde işini terk etmiştir. Aynı kişi tekrar 01.12.2010 tarihinde mükellefiyetini başlatmıştır. Yıl başında tastik ettirmiş olduğu defteri kullanabilir mi yoksa tekrar 01.12.2010 tarihinde başladığı için tekar defter tastik ettirmesi gerekir mi?

SGK'nın para cezalarında zaman aşımı süresi kaç yıldır?

SGK'nın kestiği idari para cezalarında zaman aşımı süresi kaç yıldır? Kanun maddesini de verirseniz memnun olurum.   

İşletmemiz bakkallara sabahları ekmek dağıtıyor...

 Ekmek fırını işletmemiz bakkallara sabahları ekmek dağıtıyor; her sabah dağıtımdan önce irsaliyeler kesiliyor bu dağıtım işinde irsaliyesiz yazar kasa fişi keserek ekmeklerini dağıtsa olurmu? Bir de bu irsaliyelere 7 günde bir fatura kesiliyor sadece yazar kasa fişi kesse olur mu, olmassa sakıncaları nedir?

Öteden beri şirket ortağı olan kişi 29.03.2011 tarihinde başka bir yerde SSK'lı olarak çalışmaya başladı.....

 Öteden beri şirket ortağı olan kişi 29.03.2011 tarihinde başka bir yerde SSK'lı olarak çalışmaya başladı şirket ortaklığı da devam ediyor. Bu kişinin Bağ-Kur'u duracak mı yoksa devam mı edecek prim ödeyecek miyiz?

2010 yılından veya geçmiş yıllardan kalan geçici vergi alacağı 2011 cari döneminde mahsup edilebilir mi?

2010 yılından veya geçmiş yıllardan kalan geçici vergi alacağı 2011 cari döneminde mahsup edilebilir mi? İade talebi yok. İdare inceleme yaparım diyor.

Yurt dışı harcırah uygulamasında damga vergisi hesaplanıp hesaplanmayacağı hakkında yasal herhangi bir konu bulunmakta mıdır?

 Yurt dışı harcırah uygulamasında damga vergisi hesaplanıp hesaplanmayacağı hakkında yasal herhangi bir konu bulunmakta mıdır? 

Yazar kasa fişleri gider yazabilir mi?

Bir abonemizin Maliye Postası'na sorusu:

Limited şirket yazar kasa fişleriyle zaman zaman market, bakkal vs. yerlerden bedeli küçük  ihtiyaç malzemeleri alıyor yazar kasa fişlerini gider yazabilir miyim?

Veteriner hekim veteriner hizmetlerinin yanında mama, aşı vb. mamulleri satmaktadır.

Abonemizin sorusu:

Veteriner hekim veteriner hizmetlerinin yanında mama, aşı vb. mamulleri satmaktadır. Veterinerlik hizmetleri için serbest meslek makbuzu yerine geçen özel pos cihazı kullanmaktadır. Mama, aşı vb. mamulerin satışı esnasında kredi kartı ile yapılan satışlarda aynı pos cihazını mı kullanacaktır. Yoksa diğer ticari işletmelerin kullandığı türden ikinci bir pos cihazı daha mı alacaktır?

 
3WTURK CMS v8.3.3